نتایج جستجو برای عبارت :

امضای نمازها

《لکل شیء وجه، و وجه دینکم الصلوه》افراد رو با چهره های متفاوتی که دارند میشناسیمدین افراد و میزان تدینشون رو هم بخواییم بشناسیم فرمودند با نمازهاشون بشناسینصورت دین شما نماز شماستبا صورت، شادی و غم افرادم شناخته میشهحب و بغضشون شناخته میشهشادابی وخستگیشون شناخته میشهصورتا با آدم حرف میزنننمازها همبه وقت میخونه یا نهبا آداب کامل میخونه یا نهنوافل بهش اضافه میکنه یا نهدر مقابل فحشاء ومنکرات حفظش میکنه یا نهو ...صورتا خوشگل و زیبا دارندن
هیچ چیز، جای واجبات ما را نمی گیرد ، متاسفانه ما در فرار از واجبات دینی به مستحبات پناه می بریم ، فکر کردیم که 10 تا زیارت عاشورا بگذاریم ، جایگزین سکوت ما در برابر ظلم و جایگزین بی همتی ما در برابر فقر محرومین و تکاثر متکاثرین می شود ! اینجور نیست . همان قدر که دغدغه نمازها و روزه های قضا شده را داریم ، باید دغدغه نهی از منکرهای قضا شده مان را نیز داشته باشیم . چه نهی از منکر هایی که از ما قضا شد ، با توجیهات مختلف!
پی نوشت : به وقت تفکر صبحگاهی
رمضان، ماه عبادت و بندگی و راز و نیاز با معبود جهان است در روایات اسلامی تاکید شده که در این ماه با توجه و خضوع بیشتر، نمازها را بجا آورند و از نمازهای مستحبی در شب و روز غفلت نورزند و بدین ترتیب با یک تمرین یک ماهه همه مومنین به عبادت خالصتری موفق می شوند و جانها به خدا نزدیک تر می گردد.
رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم در این زمینه می فرماید: و هر کس در این ماه رمضان نماز مستحبی بجا آورد خداوند، برائت او را از اتش دوزخ خواهد نوشت.
در این قسمت سع
استغفار به معنی ضرورت و جبر بر گناهکار بودن فرد نیست (گرچه هر فرد در هر حال گناه دارد) بلکه استغفار، وسیله ای است برای بهانه ی حضور بیش تر نزد حضرت «یار» - و أبتغوا الیه الوسیلة -. استغفار وسیله ی نقلیه امن ما برای رساندن مان به «حضور» لحظات «حضورخدا» (وقت نمازها)ست

سخنان 

آیا می‌دانید که: آثار به جا مانده از امام مهدی (علیه السلام) عبارتند از: روایات و احتجاج ها (مربوط به ایام کودکی آن حضرت) دعاها، نمازها، زیارت نامه ها، توقیعات و بیانات ایشان (در دوران غیبت صغری و غیبت کبری)!
آیا می‌دانید که: حضرت مهدی (علیه السلام) می فرمایند: همانا بر احوال و اخبار شما آگاهیم و هیچ چیز از اوضاع شما بر ما پوشیده نیست! (بحارالانوارج53ص174)
آیا می‌دانید که: حضرت مهدی (علیه السلام) می فرمایند: ملعون است کسی که نماز صبحش را ب
تاسوعا ی حسین(ع) مبنای نماز است.
عاشورای  حسین(ع) معنای نماز است.
مستضعف زحسین(ع)دارد چه بسی حق
که پس دادن حق  امضا ی نماز  است.

هیچگاه مستضعفی که خودش را با امام حسین(ع)،ولایت فقیه،اولیاء و شهیدان بداند راضی به نا حقی که امضای امام حسین(ع) را ندارد نمی شود بلکه راه پس دادن حق باز بوده و هست هر چند سختی دارد.انسان ها اختیار دارند زندگی به پس دادن حق یا هلاکت با بی تفاوتی یا هتک حق را بپذیرند.چه بسا خیلی از مسایل حل شود و انسان بفهمد که هر روز عاش
بعضی‌ها چنان مَلک عذابند و از دور و نزدیک نیش می‌زنند که سر نمازها دعا میکنم خدایا مرا از اینها بگیر. دیگر چیزی از تو نمی‌خواهم. 
بعد از کربلا انگار آدم زودرنج تر میشود. آن همه نشاط و حس خوب ببینی و لمس کنی، بعد دوباره پرتت کنند توی لجن زار زندگی و این بار لجن ها را واضح تر ببینی، فاز دپرشن دست می‌دهد.
فکر می‌کنم خیلی بیشتر از اینها باید خون به جگر آدم شود تا کار ما و عالم درست شود.
متاسفانه مرورگر شما، قابیلت پخش فایل های صوتی تصویری را در ق
تاسوعا ی حسین(ع) مبنای نماز است.
عاشورای  حسین(ع) معنای نماز است.

هیچگاه مستضعفی که خودش را با امام حسین(ع)،ولایت فقیه،اولیاء و شهیدان بداند راضی به نا حقی که امضای امام حسین(ع) را ندارد نمی شود بلکه راه پس دادن حق باز بوده و هست هر چند سختی دارد.انسان ها اختیار دارند زندگی به پس دادن حق یا هلاکت با بی تفاوتی یا هتک حق را بپذیرند.چه بسا خیلی از مسایل حل شود و انسان بفهمد که هر روز عاش
تاسوعای حسین(ع) مبنای نماز است.
عاشورای حسین(ع) معنای نماز است.

هیچگاه مستضعفی که خودش را با امام حسین(ع)،ولایت فقیه،اولیاء و شهیدان بداند راضی به نا حقی که امضای امام حسین(ع) را ندارد نمی شود بلکه راه پس دادن حق باز بوده و هست هر چند سختی دارد.انسان ها اختیار دارند زندگی به پس دادن حق یا هلاکت با بی تفاوتی یا هتک حق را بپذیرند.چه بسا خیلی از مسایل حل شود و انسان بفهمد که هر روز عاشو

هیچگاه مستضعفی که خودش را با امام حسین(ع)،ولایت فقیه،اولیاء و شهیدان بداند راضی به نا حقی که امضای امام حسین(ع) را ندارد نمی شود بلکه راه پس دادن حق باز بوده و هست هر چند سختی دارد.انسان ها اختیار دارند زندگی به پس دادن حق یا هلاکت با بی تفاوتی یا هتک حق را بپذیرند.چه بسا خیلی از مسایل حل شود و انسان بفهمد
| به نام خدایی که ما را بدون برچسب آفرید |
گفت تو سعی می کنی راجع به دین خودتو سنگدل نشون بدی ! 
گفتم یعنی چی؟
گفت نمی ذاری این چیزا بهت نفوذ کنه.
گفتم آره.بعضی چیزا  حاشیه ست .
بعضی چیزا واقعا  حاشیه هستن در عین حال که انتظار داریم اصل اصل باشن. مثلا دین .
دین اگر قرار است ما را در ناممان زندانی کند و عینک خودبرتربینی به چشم ما بزند، چه به حق نزدیکند آنان که بی دینند.
شما فکر می کنید ممکن نیست اغلب آداب دینداری و بسیاری از سنتها را بشر به نام خدا آ

هیچگاه مستضعفی که خودش را با امام حسین(ع)،ولایت فقیه،اولیاء و شهیدان بداند راضی به نا حقی که امضای امام حسین(ع) را ندارد نمی شود بلکه راه پس دادن حق باز بوده و هست هر چند سختی دارد.انسان ها اختیار دارند زندگی به پس دادن حق یا هلاکت با بی تفاوت
بسم الله الرحمن الرحیم
من باز سوال دارم (آیکون شرمندگی و خجالت و اینا)
آخه جز شما کسی رو ندارم که سوالای اینچنینی رو بپرسم 
از بابت سوال های عوامانمم عذر میخوام
چرا در بیشتر دعاها و توصیه ها و...مخاطب آقایونن؟
چرا همیشه کلی نیست؟که شامل هردو جنس بشه؟
مثلا در ذکر سجده آخر توصیه شده:
  «یا خیر المسوولین و یا خیر المعطین، الرزقنی و ارزق عیالی من فضلک فاِّنک ذوالفضل العظیم»
بعد از ویرگول میفرماید از فضلت من و عیالم را روزی کن!
خب ما که خانومیم چی؟
سلام       

بسم الله الرحمن الرحیم

وَإِذَا ضَرَبْتُمْ فِی الْأَرْضِ فَلَیْسَ عَلَیْکُمْ جُنَاحٌ أَنْ تَقْصُرُوا مِنَ الصَّلَاةِ إِنْ خِفْتُمْ أَنْ یَفْتِنَکُمُ الَّذِینَ کَفَرُوا ۚ إِنَّ الْکَافِرِینَ کَانُوا لَکُمْ عَدُوًّا مُبِینًا ١٠١
و هنگامی که در روی زمین سفر می کنید، اگر بترسید که کافران به شما آسیب و آزار رسانند، بر شما گناهی نیست که از نمازها [یِ چهار رکعتی خود، دو رکعت] بکاهید؛ زیرا کافران همو
س. مى‌خواستم بدانم که در نماز انحراف از قبله تا چه حد مجاز است و به نماز لطمه‌اى نمى‌زند؟جواب / در نماز نباید عمداً انحراف از قبله داشته باشد، اما اگر طبق دلیل معتبرى به یک طرف به عنوان قبله نماز بخواند سپس روشن شود که آن طرف قبله نبوده است، چنانچه انحراف از قبله مابین طرف راست و چپ نمازگزار باشد نمازش صحیح است و اگر در اثناى نماز متوجه اشتباه و انحراف از قبله شود، آنچه که خوانده و گذشته صحیح است و در بقیه نمازها باید رو به قبله بایستد و فرقى
جهل به احکام غسل
س ۱۸۷. من تا سن هفده سالگی با مسأله ی احتلام و غسل و مانند آن آشنا نبودم، و از کسی هم درباره آن ها چیزی نشنیده بودم، و خودم هم معنای جنابت و وجوب غسل را نمی فهمیدم، لذا نماز و روزه ام تا این سن اشکال دارد، امیدوارم وظیفه ی مرا بیان فرمایید.
ج. همه ی نمازهایی را که در حال جنابت خوانده اید، باید قضا کنید؛ ولی روزه ای را که در حال جنابت بدون علم به اصل جنابت گرفته اید، صحیح و مجزی است، و قضا ندارد.

ترک نماز و جبران آن
س ۱۸۸. متأسفانه

نمازهای واجب و نافله نمازها
اقسام نمازها
* نمازهای واجب و مستحب
نمازهای واجب:
      نمازهای یومیه
      نماز طواف خانه‌ی خدا که پس از طواف خانه‌ی کعبه گزارده می‌شود.
      نماز آیات که در هنگام پدید آمدن خورشید و ماه گرفتگی و زلزله و امثال آنها خوانده می‌شود.
      نماز میت که بر مرده خوانده می‌شود.
      نماز قضای پدر و مادر که بر پسر بزرگتر واجب است.
      نمازی که به واسطه‌ی نذر و عهد و قسم یا به واسطه‌ی اجاره واجب شده است.
نمازهای مست
شهر سوال ـ این که چرا در شبانه روز ۱۷ رکعت نماز و یا چرا نمازها همه در
تعداد رکعات یک‌جور نیستند و یا چرا حمد و سوره در بعضی از نماز‌ها بلند و
در بعضی آهسته خوانده می‌شود و یا چرا قنوت و تشهد در رکعت دوم است؟ و یا
در سال یک ماه روزه واجب شده نه بیشتر و نه کمتر، تعبد است و فلسفه اش برای
ما کاملا روشن نیست.

بخش فلسفه احکام شهر سوال بر بال اندیشه ها

ادامه مطلب
«٢٣٨»حافِظُوا عَلَى الصَّلَواتِ‌ وَ الصَّلاةِ‌ الْوُسْطى‌ وَ قُومُوا لِلّهِ‌ قانِتِینَ‌ بر انجام همه‌ى نمازها و(خصوصاً)نماز وسطى(ظهر)،مواظبت کنید و براى خدا خاضعانه بپاخیزید. نکته‌ها: درباره مراد از نماز وسطى،چند نظریه است،ولى با توجّه به شأن نزول آیه که گروهى بخاطر گرمى هوا در نماز ظهر شرکت نمى‌کردند و با توجّه به روایات و تفاسیر،مراد همان نماز ظهر است. حفظ‍‌ هر چیزى باید مناسب با خودش باشد؛حفظ‍‌ مال از دست برد دزد است،حفظ‍‌
احادیث ذکر شده از ائمه اطهار (ع) در خصوص نماز اول وقت:1. یکی از اصحاب امام صادق (ع) به آن حضرت عرض کرد: یا ابا عبد اللَّه! مرا از بهترین وقت براى خواندن نماز صبح آگاه فرما. امام (ع) فرمود: هنگام طلوع فجر؛ زیرا خداوند مى‏فرماید: «به تحقیق که قرآن فجر مشهود است»؛ یعنى، نماز صبح را هم فرشتگان روز و هم فرشتگان شب مشاهده می­کنند. پس اگر بنده‏اى نماز صبح خود را به هنگام طلوع فجر بخواند، ثواب آن دو بار در نامه اعمال او نوشته مى‏شود، هم فرشتگان روز مى‏نو

هیچگاه مستضعفی که خودش را با امام حسین(ع)،ولایت فقیه،اولیاء و شهیدان بداند راضی به نا حقی که امضای امام حسین(ع) را ندارد نمی شود بلکه راه پس دادن حق باز بوده و هست هر چند سختی دارد.انسان ها اختیار دارند زندگی به پس دادن حق یا هلاکت با بی تفاوت
✨﷽✨
> دعا کنید #ثواب بدون سوراخ نباشد! <
گر نه موش دزد در اَنبار ماست
گندم اعمال چهل ساله کجاست؟
اول ای جـان دفـع شرّ مـوش کـن
بعد از آن، در جمع گندم کوش کن
باید اخلاق رذیله برود. قدیم گندم
را در انبار مےریختند، موش هم بود.
موش ها گندم را می خورند.
هرچه این شخص گندم مےریخت،
از آن طرف موش ها این گندم را مۍخوردند. شاعر خوب شعری می گوید. می گوید : گر نه موشی دزد در اَنبار ماست، قدیم به کیسه اَنبار می گفتند. گنـدم اعمـال چهـل ساله کجـاست؟
ما موش دزد

حکمت سجدۀ شکر بعد از نمازها و اثر آن
عنْ أَبِی الْحَسَنِ الرِّضَا علیه السلام قال السَّجْدَةُ بَعْدَ الْفَرِیضَةِ شُکْراً لِلَّهِ تَعَالَى ذِکْرُهُ عَلَى مَا وَفَّقَ لَهُ الْعَبْدَ مِنْ أَدَاءِ فَرِیضَتِهِ وَ أَدْنَى مَا یُجْزِی فِیهَا مِنَ الْقَوْلِ أَنْ یُقَالَ شُکْراً لِلَّهِ شُکْراً لِلَّهِ ثَلَاثَ مَرَّاتٍ قُلْتُ فَمَا مَعْنَى قَوْلِهِ شُکْراً لِلَّهِ قَالَ یَقُولُ هَذِهِ السَّجْدَةُ مِنِّی شُکْراً لِلَّهِ عَزَّ وَ جَلّ
امروز به این فکر می‌کردم که بعضی نمازها در ستایش خود آدم خوانده می‌شوند، یعنی وقتی می‌گویی سبحان‌الله، اسم خودت را هم می‌چسبانی تنگش و می‌گویی به‌به من عجب بنده‌ی بی‌عیبی‌ام که زحمت می‌کشم و نماز می‌خوانم! 
به قول صائب : 
چون بلبل از ترانهٔ خود مست می‌شویم
                 ما غافلان به خواب ز افسانهٔ خودیم
گیریم گل در آب به تعمیر دیگران
                 هر چند سیل گوشهٔ ویرانهٔ خودیم 
دیروز بخشی از مستند حاج رحیم ارباب رو می‌دیدم. می‌گف
ای ابتلای جهانی تو  را کجای دلم بگذارم وقتی دلی به پری این دارم...وقتی اینقدر دلم خالی است؟
ای ابتلای جهانی تو را چگونه دشمن بدارم وقتی که تو همه مردم جهان را فرستاده ای به خلوت؟ وقتی همه هیاهوهای مدرن را مثل لباس کثیفی از تن بشر در آورده ای....فوتبال ...این بادشده ی جهانی" همه چیز در پی هیچ" را کرده ای توی قوطی....سینما را ....کارناوال را ....زده ای تمام سرگرمی های بشر را کله پا کرده ای ....و شیخی گفت این که جماعات و هیاتها و روضه ها را هم زودتر از خیلی چی
  فضایل نماز صبح در کلام ائمه اطهار

نماز صبح مشهود ملائک است

در روایات
اسلامی آمده که: نماز صبح از میان نمازها این امتیاز دارد که ملائکه شب و
ملائکه روز آن را مشاهده می کنند.زیرا نماز صبح اگر در اول وقت خود انجام
شود دقیقاً در لحظه ای انجام شده است که ملائکه شب جای خود را به ملائکه
روز می دهند. و هر دو گروه از فرشتگان شاهد اقامه آن خواهند بود، بنابراین
نماز صبح که در اول وقت خوانده شود در دو پرونده ثبت می شود.
رسول خدا (صلی الله
نماز قضای پدر و مادر
۱. بر پسر بزرگتر واجب است که نمازهایی که از پدر و مادرش فوت شده و از روی طغیان و نافرمانی نبوده، بعد از مرگ آنها به جا آورد، بلکه اگر از روی طغیان و نافرمانی هم ترک کرده باشد بنابر احتیاط مستحب باید به همین طور عمل کند.۲. اگر پدر یا مادری اصلاً نماز نخوانده باشد بنابر احتیاط واجب در این صورت هم قضای نمازها بر پسر بزرگتر واجب است.۳. منظور از پسر بزرگتر، بزرگترین پسری که بعد از مرگ پدر و مادر در حال حیات است می‌باشد، بنابراین
عبادت هفتاد جزء دارد، اما جالب است که برخلاف تصور بیشتر مردم، هیچ‌کدام از ادعیه و نمازها، از لحاظ فضیلت و ارزش به رتبه کار کردن، تلاش برای کسب روزی حلال و تامین معیشت خانواده نمی‌رسد.

خداوند در آیه 56 سوره ذاریات، دلیل خلقت انسان را تعبد و عبادت کردن معرفی می‌کند: «من جنّ و انس را نیافریدم جز برای اینکه عبادتم کنند(و از این راه تکامل یابند و به من نزدیک شوند)!»عبادت کردن، انسان را به کمال می‌رساند و مقدمات پیشرفت مادی و معنوی او را فراهم می
اهمیت فرهنگ کار در قرآن و روایات؛
عبادت هفتاد جزء دارد، اما جالب است که برخلاف تصور بیشتر مردم، هیچ‌کدام از ادعیه و نمازها، از لحاظ فضیلت و ارزش به رتبه کار کردن، تلاش برای کسب روزی حلال و تامین معیشت خانواده نمی‌رسد.

خداوند در آیه 56 سوره ذاریات، دلیل خلقت انسان را تعبد و عبادت کردن معرفی می‌کند: «من جنّ و انس را نیافریدم جز برای اینکه عبادتم کنند(و از این راه تکامل یابند و به من نزدیک شوند)!»عبادت کردن، انسان را به کمال می‌رساند و مقدمات
جمعه بود و مابرای خریدخیابان گردی می کردیم...حوالی منزل یک شهیدکه هردو میشناسیمشو اول خریدمانصحبت از ایشان شد.اذان ظهر شده بودخرید را رها کردیم...مساجد بخاطر نماز جمعه،بسته بودبی تاب شده بودم، همسرم دلگرمم می‌کرد به اینکه نماز ظهر جمعه تا ساعتی هنوز اول وقت استولی بی تاب بودممسیرمان را کج کردیم سمت مسجد...به امید اینکه باز باشد....به این فکر کردم که چطور نماز نخوانده برای زندگی ام خرید کنمدر فکر برکت بودم...مسجد بسته بود...خداوندااگر تا عصر مس
همه پست شب عید گذاشتن و من نمی‌دونستم چی بنویسم
یعنی حقیقتش خیلی خوابم میاد امشب:/
دیشب تا صبح بیدار بودم و بعد نماز خوابم برد تا ده و نیم
یازده بود که فهمیدم بیدارم واقعا:))
بعد از تمیزکاری خونه ،نشستم از تلگرام اسباب کشی کردم به ایتا
یعنی هرچی ذخیره کرده بودم رو انتقال دادم به ایتا که بعدش تلگرام رو پاک کنم و کم کم استارت بزنم واسه دور شدن از شبکه های اجتماعی:)
ظهر هم بعد از نماز نشستم به جزءخوانی
دوتا جزء رو خوندم و وقتی رسیدم به سوره ی ناس شر

سلام 
این وبلاگ دوستم هست. 
http://asrehzoohoor.blog.ir/

دنبالش کنید و به قسمت   « تقبل نماز و روزه استیجاری » سر بزنید. 

بسم الله الرحمن الرحیم
با عرض سلام واحترام خدمت دوستان و بازدیدکنندگان گرامی.
تعدادی از افرادبسیار نیازمند و بسیار بسیار مورد اعتماد واحترام اعم از طلبه و غیر طلبه، خانم وآقا هستند که نماز و روزه و ختم قرآن استیجاری اموات(ره) شما عزیزان را انجام میدهند.
اجرت های تعین شده از سوی مراجع محترم در سال 1397:
اجرت هر یک سال نماز استیجاری: 15
#خیر
از بچگی هر وقت هر کاری خوبی میکردیمبهمون میگفتن : خیر ببینی*
خیر ببینی پسرم
خیر ببینی دخترم
خیر ببینی جوون
وقتی صبح از خواب بیدار میشیم ، به همدیگه میگیم : صبح به خیر.
در طول روز به همدیگه میگیم : روز به خیر.
شاید در طول روز ، این کلمه رو چند بار تکرار کنیم ، و برای همدیگه طلب خیر کنیم.
ولی واقعاً این *خیر* ی که همه در جستجوی اون هستند، و از خدا میخوان. چیه؟
قران کریم می‌فرماید : همه انسان‌ها شدیداً در پی خیر هستند.همه در جستجوی بهترین‌ها هستن
روز عَرَفَه، ۹ ذی‌الحجه، یک روز پیش از عید قربان است. بنابر فقه شیعه، حج‌گزاران باید از ظهر تا غروب شرعی این روز را در عرفات وقوف کنند. عرفه نزد مسلمانان از روزهای پرفضیلت سال محسوب می‌گردد و در منابع روایی اعمالی برای آن برشمرده‌اند که بافضیلت‌ترین آنها دعا و استغفار است. زیارت امام حسین(ع) و خواندن دعای عرفه نیز در این روز بسیار سفارش شده است.
این روز از روزهای مهم برای شیعیان جهان است. هر چند این روز مقدس و مبارک «عید» نامگذاری نشده است

سلام 
این وبلاگ دوستم هست. 
http://asrehzoohoor.blog.ir/

وبلاگ « عصر ظهور » وبی با اهمیت در زمینه اعتقادی _ ایمانی _ایرانی  *** با بهره‌گیری از پند و حرف و عملِ بزرگانِ به واقع بزرگ بخصوص امام علی ع و امام صادق ع و دیگر بزرگان ؛ از ایام ماضیه تا عصرِ حالیه 

دنبالش کنید و به قسمت   « تقبل نماز و روزه استیجاری » سر بزنید. 

بسم الله الرحمن الرحیم
با عرض سلام واحترام خدمت دوستان و بازدیدکنندگان گرامی.
تعدادی از افرادبسیار نیازمند و بسیار بسیار مورد اعتما
1-یک دل سیر کافه نشینی بکنم و کافه کتاب بروم و به قدر توان و مکفی بستنی بخورم و نوشیدنی گاز دار سر بکشم.(البته حاصلش کتاب مزخرفی مثل کافه پیانو نشود)
1. هر سال اربعین کربلا باشم.
2-تا حدی که از سرم بیفتد فست فود بخورم، بهترین نوعش را پیدا کرده و با تمرکز بر سرطان به قصد کبد چرب ببلعم.
2. هیچ وقت از ولایت الله خارج نشم.
3-یک شهربازی خوب بروم که وسایلش آن قدر تکان داشته باشند که سلول‌های خاکستری مغزم به خاطر خونریزی صورتی شوند، آن قدر هیجانات شدید باشد
روایت شده که هرکه در هر شب از ماه رمضان سوره «انّا فتحنا لک فتحا مبینا» را در نماز نافله بخواند، در آن سال از آسیب محفوظ میماند.آگاه باش از اعمالى که مستحب است در شبهاى ماه رمضان بجا آورده شود، هزار رکعت نماز در مجموع این ماه است، که استادان و بزرگان علما در کتاب هاى خود، که در زمینه فقه یا عبادات نوشته اند به آن اشاره کرده اند.احادیث در باب کیفیت بجا آوردن آن مختلف است، آنچه موافق روایت ابن ابى قرّه از امام جواد علیه السّلام است، و شیخ مفید در
نقد نگاهی غلط بر واقعه کربلا
«ابتدا عرض کنیم مطلب را کامل مطالعه کرده و نشر دهید که پاسخ به تفسیر اشتباه واقعه کربلا است»
نگاه های متفاوتی به واقعه کربلا شده است. نگاه هایی که اشتباه است. یکی از این نگاه ها این است که امام حسین علیه السلام برای «نماز» شهید شدند! مگر طرف مقابل امام حسین علیه السلام بی نماز بودند؟ نمازی که عمر بن سعد لعنت الله علیه در صبح عاشورا خواند بی نظیر بود، سی هزار تن بر او اقتدا کردند! 
«طرف مقابل امام حسین علیه السلام حا
نام سوره: بقره
معنی نام سوره: گاو ماده
شماره سوره: 2
تعداد کل آیات سوره: 286 آیه
آیات مشهور:
آیه 30، آیه خلافت انسان
آیه 102، آیه سحر
آیه 106، آیه نسخ
آیه 117، آیه بدیع
آیه 124، آیه ابراهیم
آیه 156، آیه استرجاع
آیه 186، آیه استجابت دعا
آیه 207، آیه شراء
آیه 255، آیه الکرسی
آیه 256، آیه عدم اکراه از دین
آیه 285، آیه آمن الرسول
کلمه نماز در معنی فارسی سوره بقره به ترجمه دکتر الهی قمشه ای به نقل از سایت پارس قرآن:

آیه شماره 3:
"آن کسانی که به جهان غیب ایمان آرند و نماز ب
درباره اوقات نماز خداوند در آیه ۱۱۴ هود و سوره ۱۱ میفرماید: نماز را در دو طرف روز و پاره ای از شب بر پا دار... منظور از دو طرف روز ظاهراً قبل از طلوع و بعد از غروب خورشید میباشد. یعنی نماز صبح و مغرب. و در آیه ۷۸ بنی اسرائیل (اسراء) سوره ۱۷ میفرماید: نماز را از غروب خورشید تا تاریکی شب و سپیده صبح بخوان... در این دو آیه نماز بصورت صلوة، آمده است. آیه ۱۳۰ طه سوره ۲۰ میفرماید: ... قبل از طلوع خورشید و قبل از غروب آن و قسمتی از شب و اطراف روز با ستایش خدا

سوال:

آیاتی از قرآن کریم که دلالت بر وجوب نماز دارند را، بیان کنید؟

پاسخ:

آیات قرآن که دلالت بر وجوب نماز می کند ، بسیارند که ما به بعضی از آنها اشاره می کنیم:

1 ـ « وَ أَقیمُوا الصَّلاةَ وَ آتُوا الزَّکاةَ وَ ارْکَعُوا مَعَ الرّاکِعینَ 
و نماز را برپا دارید و زکات را ادا کنید ؛ و هر کار خیری را برای خود از پیش می فرستید ،آن
را نزد خدا (در سرای دیگر ) خواهید یافت... .

2ـ « حافِظُوا عَلَی الصَّلَواتِ وَ الصَّلاةِ الْوُسْطی ‏ ... »
در ان
ثواب و برکات خواندن نماز اول وقت
نماز اول وقت از جمله اعمال مستحبی است که توصیه زیادی به آن شده است. به طوری که می توان سعادت دنیا و آخرت را در خواندن نماز اول وقت دانست
نماز اول وقت از جمله اعمال مستحبی است که توصیه زیادی به آن شده است. به طوری که می توان سعادت دنیا و آخرت را در خواندن نماز اول وقت دانست. در این مقاله به روایت ها و نقل قول هایی در مورد فضائل و برکات نماز اول وقت پرداخته ایم.احادیث ذکر شده از ائمه اطهار (ع) در خصوص نماز اول وقت:
1. یک
امتحانات اخر الزمانی که از انسان ها گرفته میشود
به نام خدا
سۆال های امتحانی آخر الزمان
نام: .....................
نام خانوادگی: .....................
مدت امتحان: تمام عمر
مقطع: تمامی انسان ها
تاریخ: عصر غیبت امام زمان
سوالات امتحان
1-تو انتخاب های زندگیت، نظر چه کسی برات از همه مهم تره؟
الف-خودم
ب-خانواده ام
ج-دوستان
د-خدای مهربون
2- معمولا چه موقع صبرت تموم میشه؟
الف-وقتی که برای کارهای شخصی خودت عصبانی می شی.
ب-وقتی که یکی رو که خیلی دوست داری از دستش می دی.
ج-وقتی
چگونه از گناه کبیره توبه کنیم؟
توبه دارای ارکان و مراحلی است که ما ابتدا اقسام گناه را ذکر می کنیم و سپس ارکان و مراحل توبه از گناه کبیره را ذکر می کنیم.
اقسام گناه
گناهانی را که ممکن است انسان مرتکب شود می توان به سه دسته تقسیم کرد:
الف. ستم به خویشتن
یعنی انسان از این ناحیه به جان، مال و حیثیت خویش صدمه زده و موجب عدم پیشرفت یا فقر و عقب افتادگی و گرفتاری خود شده است. امیرالمؤمنین علی علیه السلام در دعای کمیل از آن تعبیر به « ظلم به نفس » می کند
معرفی پایان نامه کارشناسی ارشد
رشته: الهیات و معارف اسلامی - علوم قرآن و حدیث ـ نهج‌البلاغه ـ اصول دین و معارف علوی

پدیدآور: حمیدرضا فاطمی استاد راهنما: محمدحسن صانعی پور استاد مشاور: محمود صادقی علوی

دانشگاه پیام نور استان اصفهان، مرکز پیام نور کاشان1397
چکیده:
در ششمین آیه سوره حمد که شبانه روز در نمازها می‌خوانیم عرضه می‌داریم (اِهَدِنَا الصِّراطَ الْمُسْتَقیمَ) خداوندا ما را به راه راست هدایت فرما. راهی که ما را به تو و آنچه موجب
معرفی پایان نامه کارشناسی ارشد
رشته: الهیات و معارف اسلامی - علوم قرآن و حدیث ـ نهج‌البلاغه ـ اصول دین و معارف علوی

پدیدآور: حمیدرضا فاطمی استاد راهنما: محمدحسن صانعی پور استاد مشاور: محمود صادقی علوی

دانشگاه پیام نور استان اصفهان، مرکز پیام نور کاشان1397
چکیده:
در ششمین آیه سوره حمد که شبانه روز در نمازها می‌خوانیم عرضه می‌داریم (اِهَدِنَا الصِّراطَ الْمُسْتَقیمَ) خداوندا ما را به راه راست هدایت فرما. راهی که ما را به تو و آنچه موجب
تأثیر هر نماز بستگی به نمازی دارد که انسان به جای می آورد. نماز اول وقت،‌آخر وقت،‌ فرادی،‌ جماعت، با توجه، بی توجه و ... هر کدام آثار خاص خود را دارند. ولی به هر حال هیچ نمازی بدون اثر نمی باشد. انسان مومن باید به هر طریق با خدای خود مرتبط و پیوسته باشد و رابطه اش را با خدای خود هر قدر هم که ضعیف و کم رنگ باشد، قطع ننماید و همین ارتباط ضعیف را روز به روز تقویت نماید تا به تدریچ به درجات عالی قرب و معرفت خدای متعال برسد: گرت هواست که معشوق نگسلد پیو
حضور قلب در نماز، یکی از مهم‌ترین آداب قلبی نماز و عبادت‌ها است که عبادت بدون آن روح و روانی نخواهد داشت‌. حضرت امام خمینی در این زمینه می‌فرمایند: "]حضور قلب‌[ خود مفتاح قفل کمالات و باب الابواب سعادات است و در احادیث شریفه از کمتر چیزی این قدر ذکر شده و به کمتر ادبی این قدر اهمیت داده شده است‌."(آداب نماز، امام خمینی‌;، ص 31، مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی‌;.)حضور قلب‌، از شرایط قبولی و کمال نماز است نه صحّت آن‌; یعنی اگر هر نمازگزاری به
خبرگزاری حوزه – اصفهان/ یکی از اموری که لازم است در خواندن ادعیه و قرآن و نماز بدان توجه نمود این است که به تمام آنچه از معصومین علیهم السلام به دست ما رسیده عنایت و توجه ویژه ای داشته باشیم.
برخی از ادعیه و سوره ها به دلیل کثرت استفاده ، در بین مردم بسیار معروفند و این در حالیست که سایر ادعیه که آنها نیز از همان معصومین علیهم السلام نقل شده اند مهجور مانده اند.
در واقع ما اکثر مواقع متناسب با مناسبت ها و یا همسو با ویژگی های روحی و حال درونی خو
بسم الله الرحمن الرحیم

معنادهی اعداد رکعات به جایگاه و کارکرد هر نماز
یکی از مولفه‌های تمایزدهنده
نمازهای یومیه، تفاوت آن‌ها در تعداد رکعات است.
به طور کلی اعداد زوج، خاصیت تثیبت‌کنندگی
و اعداد فرد خاصیت ارتقادهندگی به رتبه بالاتر را دارند.
در دستگاه برنامه‌ریزی بر مبنای
اوقات پنجگانه، سیر از وقت مغرب شروع شده و به وقت عصر خاتمه می‌یابد که با پایان
عصر یک روز، غروب ظاهر شده و به مغرب روز دیگر وارد می‌شویم.
در این سیر، شروع با نماز مغ
پیامبر ۲۳ سال روزی ۵ بار نماز می خواند و مردم هم پشت سر او نماز می خواندند....اما امروزه سر روی هم گذاشتن یا بغل پهلو بودن دستها در نماز بین شیعه و سنی اختلاف است!!!!!!!!!!چرا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
یکی از مهمترین اختلافاتی که بین شیعه و اهل سنت در نحوه نماز خواندن وجود دارد در باز و بسته بودن دست در حین نماز است در این رابطه باید گفت که نمازی که شیعیان می خوانند کاملا شبیه نمازی است که پیامبر گرامی اسلام (صلی الله علیه و آله ) می خواند و به این مطلب حت
زیارت اربعین، نماد شیعیان معرفی شده است
«زهرا ابراهیمی» در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری شبستان در اصفهان در تشریح زیارت اربعین اظهار داشت: در روایتی از امام حسن عسکری علیه السلام به نشانه های مؤمن اشاره شده و زیارت اربعین نیز یکی از نشانه های مومن شمرده شده است.
این محقق حوزوی با بیان اینکه امام حسن عسکری(ع) فرمودند «نشانه های مؤمن، پنج چیز است؛ اقامه نمازِ پنجاه و یک رکعت، زیارت اربعین حسینی، انگشتر در دست راست کردن، سجده بر خاک و بلند
زمان در دیدگاه انسان اعصار قدیم به دو گونۀ مقدس و نامقدس تقسیم می‌شد. «زمان مقدس» زمانی بود که صرف امور مقدس و ایمانی می‌شد و «زمان نامقدس» آن بود که در گذران زندگی روزمره و امور عادی به کار می‌رفت. این زمان‌های مقدس خود چند دسته بودند. دستۀ اول زمانی بود که صرف امور دینی، نمازها و خواندن سرودهای ایمانی می‌شد. دستۀ دوم زمان‌های اسطوره‌ای بودند که آدمیان با تکرار آن‌ها و بازساختن آن‌ها، سعی داشتند خود را به زمان‌های کهن اسطوره‌ای و وقا

نفیسه مرشدزاده - بازنشر

در سال های جوانی، من و دوست هایم خیلی افتاده بودیم تو خط اخلاق و اعتقاد. نه این که ما خیلی خاص باشیم. اصولا مد بود. مثل الان که بعضی چیزهای دیگر مد است، آن موقع هم تب کلاس و جلسه اخلاقی و تقوایی داغ بود. تلویزیون پشت هم از همین برنامه ها و توصیه ها پخش می کرد. یک دنیا دستور نکنید و بکنید توی سرهای ما چرخ می خورد. می خواستیم خوب باشیم و خوب بودن آن روزها خیلی سخت شده بود. مدام داشتیم خودمان را مجبور می کردیم که مثل حض
با یاد و نام خداوند و به امید بر آورده شدن حاجات و سلامتی و به راه راست هدایت شدن تمام انسان ها ؛
هر روز یک صفحه  
صفحه پانصد و شصت و نه سوره المَعارِج ( 39 – 11 )
سورةُ المَعارِجبِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحیم‏
یُبَصَّرُونَهُمْ یَوَدُّ الْمُجْرِمُ لَوْ یَفْتَدی مِنْ عَذابِ یَوْمِئِذٍ بِبَنیهِ (11)
وَ صاحِبَتِهِ وَ أَخیهِ (12)
وَ فَصیلَتِهِ الَّتی‏ تُؤْویهِ (13)
وَ مَنْ فِی الْأَرْضِ جَمیعاً ثُمَّ یُنْجیهِ (14)
کَلاَّ إِنَّها لَظى‏ (15)
نَزَّا
ای خـوشا روزی کـــه معشوق را مهمان کنیم             دیده از روی نگــارینش نگارستان کنیم
  گر ز داغ هجر او دردی است در دل های ما           ز آفتاب روی او آن درد را درمان کنیم
یا ایتهاالنفس المطمئنه ارجعی الی ربک راضیتا مرضیه;(قرآن مجید)
سلام بر امام بزرگوارم،رهبرم مرد جماران،سلام بر امتم امت حزب الله،آه ای انسان ها هرگز از یاد نبرده ام سالیان دراز جهل و جهالت را،پس اگر ناقوس مرگ جلادان با ریختن خون من به نابودی می گراید و اگر تداوم خط انبیاء
پدر دختره پرسیده: سرمایه چی داری ؟ گفتم:من طبق احکام و فرمایشات خدا که میگه ازدواج رو بخاطر مسائل مالی عقب نندازید جلو اومدم.
پدر دختره میگه: با قرآن و اهل بیت یه لقمه نون هم به تو نمی دن.
میگم پس وعده خدا دروغه ؟ میگه: نه ولی راستم نیست.
ایشون نماز شبشم ترک نمیشه.من کار دارم! قدرت اجاره خونه هم دارم! دختره هم دوستم داره ولی سرمایه ندارم!
----------------------------------------------------------------
اعتراف میکنم که خانواده خوبی را برای وصلت انتخاب کرده اید! این را از روی ج
 أَفَلَمْ یَسِیرُوا فِی الْأَرْضِ فَتَکُونَ لَهُمْ قُلُوبٌ یَعْقِلُونَ بِهَا أَوْ آذَانٌ یَسْمَعُونَ بِهَا....46 حج

آیا در روی زمین به سیر و تماشا نرفتند تا دلهاشان بینش و هوش یابد و گوششان به حقیقت شنوا گردد؟ 

قرآن تو آیات زیادی سفارش کرده که سفر کنید 
باید علت این سفارش رو بدونیم , میتونه گاهی برای عبرت گاهی برای دانش افزایی و انبساط روحیه باشه
وقتی برای سفر وارد شهر یا سرزمین دیگری میشیم میتونیم کم کم با دیدن آثار باستانی , فرهنگ مردم او

فرازهای این دعا عبارت است از: ۱- در نگاه روشن شب زنده داران ۲- دلی ز«بارقه» روشن ۳- «تن» در خدمت «جان»
أَللّـهُمَّ نَبِّهْنی فیهِ لِبَرَکاتِ أَسْحارِهِ وَ نَـوِّرْ فـیهِ قَـلْبی بِضیـآءِ أَنْـوارِهِ
وَ خُذْ بِکُلِّ أَعْضآئی اِلَی اتِّباعِ آثارِهِ بِنُورِکَ یا مُنَـوِّرَ قُـلُوبِ الْعارِفینَ.
در نگاه روشن شب زنده داران
اگر لذّتِ ترک لذّت بدانیدگر لذّت نفس، لذّت نخوانی
هزاران در، از خلق، برخود ببندیگرت باز باشد دری آسمانی
سفرهای عِ
یاهو
مسجد امام سجاد اولین جایی بود که مکبر شدم. سال اول ابتدایی یواشکی توی گوش
آقاجان گفتم. دانه های زرد تسبیح، تند و تند از میان انگشتانش سر می خوردند و
پایین می افتادند. خط باریک لبانش میان انبوه ریش و سبیل تکان می خورد. از گوشه
چشم هیکلم را برانداز کرد. تسبیح را آرام پرت کرد جلوی مهرش.
: نه هنوز زوده باباجان. دیر نمیشه
و ایستاد به خواندن نماز غفلیه. اما سال دوم ابتدایی از آقاجان اجازه نگرفتم.
نماز ظهر بود و مسجد خلوت. مامومین و شیخ همگی پیر بود
«رمضان» در لغت از «رمضاء» به معنای شدت حرارت گرفته شده و به معنای سوزانیدن می باشد. چون در این ماه گناهان انسان بخشیده می شود، به این ماه مبارک رمضان گفته اند.
پیامبر اکرم(ص) می فرماید: «انما سمی الرمضان لانه یرمض الذنوب؛ ماه رمضان به این نام خوانده شده است، زیرا گناهان را می سوزاند.»
رمضان نام یکی از ماه های قمری و تنها ماه قمری است که نامش در قرآن آمده است و یکی از چهار ماهی است که خداوند متعال جنگ را در آن حرام کرده است.(مگر جنبه دفاع داشته با
مال ماه ذی الحجه
ماه ذی الحجه از
ماه های مقدس و شریف در نزد مسلمانان است. وقتی این ماه فرا می رسید
مسلمانان اهتمام ویژه ای به عبادت داشتند به خصوص در دهه اول ماه ذی الحجه
که در احادیث پیامبر(ص) بر فضیلت آن تاکید شده است. چنان که رسول ا... در
حدیثی می فرمایند: «عمل خیر و عبادت در هیچ ایامی در نزد حق تعالی محبوب تر
از دهه اول ذی الحجه نیست.». در بعضى از روایات آمده است، شب هاى دهگانه
اى که قرآن در سوره «والفجر و لیال عشر» به آن سوگند یاد کرده است، ش
بسم الله الرحمن الرحیم
از پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وآله روایت شده که به امیرالمؤمنین علیه‌السلام فرمود: هر گاه خواستى هر چه را که مى‏‌شنوى و مى‏‌خوانى حفظ کنى، این دعا را در تعقیب تمام نمازها بخوان:
سُبْحَانَ‏ مَنْ‏ لَا یَعْتَدِی‏ عَلَى‏ أَهْلِ‏ مَمْلَکَتِهِ‏، سُبْحَانَ‏ مَنْ‏ لَا یَأْخُذُ أَهْلَ الْأَرْضِ بِأَلْوَانِ الْعَذَابِ، سُبْحَانَ الرَّءُوفِ الرَّحِیمِ، اللَّهُمَّ اجْعَلْ لِی فِی قَلْبِی نُورًا وَ بَصَرًا وَ فَ
مرد و درد

متن زیر سیری است واقعی بر اساس زندگی طلبه شهید ابوالقاسم بزاز از شاگردان برجسته و ممتاز حضرت آایت الله مشکینی که برای سن جوان و نوجوان تهیه و تدوین شده است.                                سیدحمید مشتاقی نیا 6/7/83
1
تو حال خودش بود. زیر لب زمزمه می کرد. شب قدر بود؛ شب بیست و یکم ماه مبارک رمضان. اطرافش پر از جمعیت بود. موقع پذیرایی که شد، یکی با بغل دستی اش حرف می زد. یکی می رفت و می آمد. یکی خانه را ورانداز می کرد.... خانه نگو عین قصر. اتا

دخترکی راه راه قسمت اول . 

ادما تو زندگی در برخورد با دیگران رفتار و اخلاقهای متفاوتی از خودشون نشون می دن و به نوعی با محیط اطراف و اتفاقات پیرامونشون ارتباط بر قرار می كنن در واقعه هر كس اخلاق خاص خودشو داره
مثلا بعضیا می تونن خیلی خشك و جدی باشن مثل بابای خدابیامرزم انقدر خشك و جدی كه اگه یه شب با كمربند به جون مادربد بختم نمی یوفتاد شام از گلوش پایین نمی رفت
و یا خیلی شوخ طبع و بذله گو.............. مثل اقای كیهانی دربون شركت
حرافترین
بسم الله الرحمن الرحیم

سفر عشق ( سفرنامه زیارت اربعین امام حسین )

قسمت اول     :     دعوت دلدار

این روزها همه سخنم این است حسین جان                                         این اربعین به کربلا می بری مرا
باز در آستانه اربعین شدیم و شور و حرارت زیارت سالار شهیدان در دل و جانم افتاد سابقاً براین نظر بودم که باید زیارت را در خلوت و کربلا را در راحتی طواف کرد .اما وقتی اربعین حسینی و اجتماع پرشکوه شیعیان را در کربلا دیدم ، هیئت و عظمت اجت
بسم الله الرحمن الرحیم

سفر عشق ( سفرنامه زیارت اربعین امام حسین )

قسمت اول     :     دعوت دلدار

این روزها همه سخنم این است حسین جان                                         این اربعین به کربلا می بری مرا
باز در آستانه اربعین شدیم و شور و حرارت زیارت سالار شهیدان در دل و جانم افتاد سابقاً براین نظر بودم که باید زیارت را در خلوت و کربلا را در راحتی طواف کرد .اما وقتی اربعین حسینی و اجتماع پرشکوه شیعیان را در کربلا دیدم ، هیئت و عظمت اجت
خطبه البیان امیر المومنین علیه السلام در خصوص اخرالزمان از صفحه 75 تا 86
راوی گوید: پس آن گاه حضرت خدای را سپاس گفت و یادی از پیامبر خدا نمود و فرمود: من شما را خبر دهنده ام به آنچه که در بعد من می گذرد و به آنچه که در آخر الزمان به وقوع می پیوند تا خروج صاحب الزمان، که به پا دارنده امر ما و از ذریه فرزندم حسین است. آنان گفتند: آن واقعه در چه هنگام است، ای امیر مومنان؟ حضرت فرمود: زمانی که مرگ در فقها شایع شود و امت محمد صلی الله علیه و آله نمازها را

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین وبلاگ ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها